VAJİNAL DARALTMA (INTIMALASE)

VAJİNAL GENİŞLİK PROBLEMLERİNİN GİDERİLMESİNDE DOKUYU SIKILIŞTIRICI VE TOPARLAYICI ETİKİLERİ İLE LAZERLER KULLANILMAYA BAŞLAMIŞTIR.

Hangi Genital Problemler Lazerle Tedavi Olabilmektedir?

Vajinal genişlik

İdrar  kaçırma (Stress-Urinary-Incontinance)

Menopoz kuruluğu ( Menopozun  Genitoüriner Sendromu)

Lazer ışığının mukosa dokusu  üzerindeki fototermal  etkisi ile tedavi  olabilmektedir.

Hangi Lazer, Nasıl Jinekolojik Problemler Üzerinde Etkindir ?

Er: YAG lazer genel itibari ile estetik  ve  cerrahide kullanılan soyucu-fraksiyonel lazerler olarak bilinmektedir. Bu dalga boyu lazerde SMOOTH mode denilen non-ablatif teknik bir model geliştirilmiştir. Atım genişliği ve tekrarı ciltteki ısının daha yüksek olmasına yol açmaktadır. Pulse süresi uzadıkça, ablation soyucu etki azalır ve termal etki artar. Bu teknikle VSP (variable square pulse) lazer enerji atımları yapabilen teknolojiler  dokuyu non ablative olarak ısıtarak dokudaki kollojeni ısıtır. KOLLOJENİN uygun ısı derecesine ani ve hızlı  ısıtılması elastik liflerin kontraksiyonuna yol açar. Bu etki  sadece  geçici anlık bir etki olarak  kalmaz. Kollojen yeniden şekil kazanır ve yeni kollojen yapımı başlar. Böylece bütün etraf okularında sıkılaşma ve elastisite artar. Mukosa kalınlığı her yerde değişken olsada, genel itibari ile yüzlerce mikron kalınlığındadır.Kollojenin  arttırılması için, mukosa dokusunda ısının birikimi  hedeflenir. Bu ısı kontrollü ve güvenli bir ısı olmalıdır. Isı kaynağı ısıyı 100 mikron kadar  derinliğe iletebilmelidir.Aynı zamanda,dışardaki mukosa etkilenmemeli ve çevreleyen diğer dokular hasar görmemelidir.

INTİMALASE

INCONTILASE

RENOVALESE sırasıyla

Vajinal daralma

İdrar kaçırma probleminin düzeltilmesi

Menopoza ait vajinal kuruluğun giderilmesi tedavileridir.

Bu tedaviler  non-ablatif SMOOTH MODE teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir. Bu etki dokunun 45-60 derece ye kadar ısıtılması ile oluşmaktadır. Isının derin tabakalarda depolanması yeni kollojen yapımını ve kollojenin şekillenmesini sağlamaktadır.

Intimalase “Vajinal Daraltma” Nedir?

Yaşa ve yapılan doğumlara bağlı olarak vajina tonunu kaybeder. Kaslar güçlerini, kontrol ve destek  görevlerini yitirirler. Vajinanın iç ve dış çapları genişler. Bu şartlarda vajina fizyolojik  görevini yapamaz hale gelir. Seksüel olayda vajinanın sürtünme gücü birleşmede çok önemlidir. Sürtünme vajinal kanalın çapı ile alakalıdır. Bu ortadan kalkarsa, orgazm gecikmesi yada hiç olmaması söz konusudur. Vajinal sürtünmenin azalması ile seksüel haz azalacaktır. Kozmetik cerrahi bu konuda çok basarılı olmakla beraber, pek çok kadın, bu genişlemenin, gevşekliğin farkında olamamakta ve bu konuları konuşmaktan çare aramaktan  uzak durmaktadırlar.

Cerrahi girişimler vajinal daraltma da daima en üst sırada başarılı olsada, uzamış iyileşme sürecini ve sinir hasarına bağlı duysal zevkin azalması riskini beraberlerinde taşımaktadırlar. Lazerin vajinal daraltmada kullanımı endopelvik fasyanın ve pelvis taban dokusunun phototermal mekanizma ile sıkılaştırılıp daraltılması esasına dayanmaktadır. 2940nm dalga boyundaki termal enerji vajina mukozasında depolanarak kollojenin yeniden şekillenmesini endopelvik fasya ve pelvis tabanın toparlanmasını sağlamaktadır.

Lazerlerin vajinal problemler için kullanımları güvenlidir.

Lazerlerin vajinal kullanımları ağrısızdır.Hafif düzeyde, tolere edilebilecek kadar ağrı vardır.

Komplikasyon hemen  hemen  gözükmemektedir.

İyileşme süresi bir hafta kadar süre olup kısadır. Bir haftadan az sürede cinsel hayata dönülebilir.

Başarı hastanın yaşına, doku kalitesine, şişman olup olmadığına, kabızlık problemleri çekip çekmediğine ,çocuk doğurup doğurmadığına göre değişmektedir.

İşlem uyanık ve  aneztezisiz  yapılabilir ve ağrısızdır. Seans sayısının artırıldıkça  daha iyi netice  için gereklidir.

Sivilce – Akne Tedavisinde Kullanılanlar Nelerdir?

Kimlere Lazer Uygulanamaz?

Akneli bir  yüzle ilk karşılaşıldığında yapılması gereken şey ,içten gelen bir sebep olup olmadığın araştırılmasıdır.Ergenlikte erkeklerde  artmış erkeklik hormonlerı ,ergen aknelerinin en büyük sebebi olarak  gözükürken ,bayanlarda yetersiz kadınlık hormonu salgılanması ,adet düzensizlikleri ,aylık yumurtlama döngüsündeki bozulmalar  en büyük sebep olarak durmaktadır.Her ne olursa olsun karaciğer enzimleri değerlendirilmeye alınmalı ,enzimler bakılmadan hiç bir tedaviye başlanmamalıdır.bayanlarda  cilt pütürlerinin fondoten ,pudra gibi kapatıcılarla çalışılması ,zaten nefes alamayan cildin porlarını daha fazla kapatmakta ,giderek  problemi daha fazla arttırmaktadır.Aynı şekilde ,bilinçsizce krem kullanımları ,nem yerine yağ arttırıcı kremlerin ,güneş koruyucuların kullanılması cildi kapatarak cildin immünitesini azaltmakta ve  mikrobun üremesine besi yeri oluşturmaktadırlar.

Bu sebeple tedaviye daima cilt yağını azaltıcı yani sivilcenin oluşumunu azaltıcı  bir tedavi şemasıyla başlanmalıdır.

Bu sebeple kullanılabilecek en etkin  yöntemler ,kimyasal peelingler ve yağ azaltıcı  lazer tedavileridir.Kimyasal peelingler  kendi içlerinde sınıflanırken ,lazerler IPL ,Nd-Yag,pulse dye lazerler olabilmektedir.

Sivilcenin. direk tedavisi sivilce  mikrobunu öldürmeye yönelik tedavilerdir.Bu konuda değişik lazer dalgaboyları  ve programları kullanılmaktadır.Derine inebilen dalga boylarının bu tedavide daha başarılı olduğu bildirilmektedir

Sivilce – Akne Tedavisinde gene lazerlerle  “Fotodinamik” tedavi uygulamaları mikrop öldürücü olarak kullanılmaya başlanmıştır.. Bu tedavide hücre içine geçerek hücreyi lazer ışığına duyarlı hale getiren fotosensitif maddeler  kullanılmaktadır.  Bakteri hücreleri maddeyi tutarlar. Uygun dalga boyunda yapılan lazer atışı ile sivilce mikrobu yok edilir. Ayda 1 tekrarı ile yüz mikroptan arındırılır.

Her ne olursa olsun hiç bir zaman sivilceli yüzde leke tedavisine başlanmamalıdır.

Ağızdan alının ve cildi kurutan  hap kullananlarda cilde çok dikkatli yaklaşılmalı ve cilt bakımı dahil yüze hiç bir işlem  yapılmamalıdır.Özellikle lazer kullanılacaksa ,ilaç kullanımından sonra 6 ay sürenin geçmiş olması sorgulanmalıdır.

Cilt yağını eritici maddeler  içeren ve benzeri ilaçların kullanımı cilt altı dokusunun yağını yok ederek  sivilce çıkmasını yok ettikleri bilinsede ilaç kullanımı bırakıldıktan bir buçuk yıl kadar sonra cildin yağ üretimine ve yeniden sivilce yapmaya başladığı görülebilmektedir.

Sivilce ve yağ azaltma lazerlerinin uygulanamayacağı kişiler:

*Anormal yara iyileşmesi olanlar

*İşlem bölgelerinde ağır enfeksiyonu olanlar

*Güneşe maruz kalanlar

*Gebelik

*Yumurtalık bölgeleri

*Diyabet

*İnsüline bağımlı diyabet

*Tedavi bölgesinde kanser

*Lupus gibi otoimmün hastalıklar

*Epilepsi

*Bölgede herpes enfeksiyonu

*Bozuk yara iyileşmesi olan .yaraları skarla kapanan kişiler

*Kanama pıhtılaşma bozuklukları olanlar

*Dolaşım problemi olanlar

*Bazı endokrin problemler ( addison gibi)

*A vitamini ve benzer preparatları işlemden 3 gün  önce ve 7  gün sonrasında kullanır olmak

*Cilt yağını azaltan  ve  mantar mikrobuna karşı olarak kullanılan  ilaçları   6 ay içerisinde kullanıyor olmak  bu işlemin  yapılamamsı için bir sebeptir.

Sivice tedavisi ve yüz yağını azaltmak için kullanıllan lazerlerin en çok karşılaşılan yan etkileri:

**Skar

**Gecikmiş yara iyileşmesi

**Kanama

**Bir kaç gün süren geçici  kızarıklık

**Küçük yanıklar yüzey bül oluşumu

**Geçici olarak ciltteki pigmentasyonu artışı yada azalması

**İşlem sırasında hafif yanma ve ağrı

**Kızarıklık

**Ödem

**Renk değişiklikleri

**İşlem bölgesinde depo demir  birikimi ve ton farklılığı oluşumu