Terleme HYPERHIDROZİS Tedavisi

Koltuk altı terlemesi olarak bilinen hyperhidroziste ya ter bezlerinin aktivasyonunu   geçici olarak yok etmek yada ter bezlerini cilt altı lazer uygulaması ile kalıcı olarak tahrip etmek gerekmektedir.

Terleme tedavisi ne demektir?

Terleme  tedavisi ya geçici yada kalıcı olarak yapılır.Geçici olan tedavide süre kullanılın ilaca bağlı olarak değişir.Bu süre dört altı aydır.İşlem ter bölgesinin işaretlenmesi ile başlar.Nişasta karışımı ile bölge işaretlenir ve bir santim aralıklarla kullanılan ilaç zerkedilir.bir hafta ila on gün içerisinde terleme  yüzde doksan oranında  kaybolacaktır.İşlem lokal uyuşukluk oluşturularak yapıldığından  acı sızı olmayacaktır.Terleme bu işlemle yaklaşık 4-6 ay süreli duracaktır.

Lazerle ,güvenli  etkin ,çok az tahribat  yapıcı şekilde kalıcı olarak ter bezlerini yakma tedavisidir. Tedavi Nd:YAG 1064 nm dalga boyundaki lazerle gerçekleştirilir. Bütün diğer cerrahi  tekniklerden daha az  zarar vericidir.Skar oluşması yada  hasta hareket kısıtlaması gibi  bir problem yasanmayacaktır.

Lazerle Terleme tedavisi nasıl yapılır?

Lazer ışığı fotoselektiftir.Yani sadece ter bezlerini ısıtatarak haraplayacaktır .Yandaki  diğer  dokulara zarar vermemektedir.İşlem lokal anestezi altında yapılır .İşlem bir saatten kısa  sürer.İşlemin adımları aşağıdaki gibidir:

1) LOKASYON BELİRLEME :İşlem öncesinde  ter bezlerinin yeri iod ve nişasta kullanılarak belirlenir.
2)  Belirlenen alan infitrasyon aneztezisi ile  duyarsızlaştırılır.
3)  Cilt  ve  cilt  altı  dokusu kör spatula yardımı  ile  birbirinden ayrılarak disseke  edilir. Bu fiberoptik kanülün cilt altına daha rahat girmesini ve giren lazer kanülünün yukarı doğru atışını daha rahat yapmasını sağlayacaktır.
2)  IŞINLAMA: Ciltte fiberoptik kanülün geçebileceği 3mmlik bir  kesi yapılarak fiberoptik kanül bu kesiden içeriye doğru ilerletilir.Fiberoptik  kanülle 1064 nm lik QCW ışığı ateşlenir.İşlem ,kanülü ileri geri yavaş hareketlerle hareket ettirerek tekrarlanacaktır.Lazer ışığının doğrultusundaki doku elle manipüle  edilerek atışların mümkün  mertebe dik gelmesi  sağlanmalıdır . Bu  atış  cilt altındaki ter bezlerini  haraplayacaktır. İşlem önce  ve  sonrasında axillar  bölge soğutularak ısının 40 derce üstüne çıkması  engellenmelidir.
3)  UZAKLAŞTIRMA: Bir  kanül yardımı  ile haraplanmış ter bezleri kürete edilerek emilir ve uzaklaştırılır.

Lazerle Terleme tedavisinin avantajları nelerdir?

En büyük  avantajı basitliği,kolaylığı işlemin  hızlılığı ,komplikasyon riskinin  düşüklüğü  ve  etkinliğidir.İşlemin tümü  bir  satten  fazla  sürmez  ve işlem yapılan kişi bir saatin içinde  normal aktivitelerine geri dönebilir.İşlem çok küçük bir kesi ile yapılacağından skar kalma ihtimaliyeti yok  denecek  kadar  azdır.

Lazerle koltuk altı ter bezlerinin tedavisinin öncesinde yapılması gerenkenler nelerdir?

&  İşlem öncesinde sigara içilmemelidir.

&  İmmün sistem güçlendirici C vitamini gibi bir  ilaç almalıdır.

&   Alınan bütün ilaçların listesi doktora  verilmelidir.

&  İşlem öncesinde kliniğe  gelmeden duş alınmalı ve işlem bölgesi dezenfektan sabunla yıkanmalıdır.

&  Ne tür  anestezi alınacağı kesin olamdığı için işlemden 2-6 saat öncesinden itibaren aç olunmalıdır.

Lazerle koltuk altı ter bezlerinin yakılarak uzaklaştırılımasından sonra dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

&  İşlemin hemen sonrasında  hasta taburcu olsada ,en az 12  saat boyunca araba kullanılmamalıdır.

&  Lokal anestetiklerin etkisi 1 saatin içerisinde azalacağından ,işlemin hemen sonrasında bir  ağrı kesici alınmalıdır.

&   Bir antibiyotik başlanmalı ve bir hafta süreyle devam edilmelidir.

&  İşlem sonrasında günde  1-2 litre sıvı alınmalı,gıda  arttırmalı , 24 saat sonra normal gıda  rejimine geri dönülmelidir.

&   İlk 12  saat dinlenilmelidir.Fakat venöz tromboz  riskinden  dolayı total dinlenme  süresi 12 saati  aşmamalıdır .Trombozu  engellemek amacı  ile minimal güç gerektiren tekrarlayıcı  hareketlerin  yapılmasında  fayda  vardır .

✍?   Hastanın işinin  ne olduğuna göre işe  dönüş  süresi değişebilir.Genelde işlem sonrasında 2-4 gün sonra işe  geri dönülebilmektedir .

&   Normal fizik aktiviteye 3 hafta sonra  dönülsede spor ve  jimnastik salonunda  çalışmaya bir aydan önce başlanmamalıdır.

&   İşlem sonrasında  ilk iki hafta sürekli bir baskı bandajı takılmalıdır.Ondan sonraki iki hafta bandaj takılması keyfidir.Bandaj işlem alanına bütün olarak kullanılmalıdır.

⛑   İşlemden hemen sonraki gün  bandaj değiştirme işlemi yapılabilir,ılık banyo alınılabilir.Kesi alanı çok dikkatle kurulanmalıdır.

⛑   İşlem sonrasında yara bölgeden sızıntı olacaktır.Bu hem aneztetik solusyon hem parçalanmış yağ hücrelerinin sızıntısı ve hafif miktarda kan olabilir.Islanan bandajlar  dikkatlice değiştirilmelidir.

⛑   İşlem sonrasındaki bir kaç günde  herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi tedavi alanında  şişme görülecektir.Daha sonra doku iyileşerek altındaki dokuya yapılacaktır ..