FOTODİNAMİK Hücre Yenileme Tedavisi

GÖZ ETRAFI VE BOYUN KIRIŞIKLIĞINDA KOMPLİKASYONSUZ BİR TEDAVİ YÖNTEMİDİR.

Fotodinamik tedavi nedir?

Lazerlerde esas bir hedef hücre yada bir hedef  renk olmasıdır. Örneğin mavi varisler icin kullanılan dalga boyu ile kırmızı varisler için kullanılan dalga boyları farklı olduğu gibi, akne tedavisinde sivilcenin mikrobunu gören ışık farklı, epilasyonda siyah kılı gören ışık dalga boyu farklıdır. Fotodinamik tedavi ışığın seçicilik özelliğinden faydalanılarak yapılmaktadır.

Fotodinamik tedavinin fotosensitif bir ürünle hücreyi ışığa hassaslaştırma prensibine dayanır. Fotosensitif maddeyi tutan ve hassaslaşan dokuya uygun dalga boyunun uygulanması ile hücrede yeni fibroblast ve kollogen yapımı başlar. Işıkla  başlayan cilt mühendisliği fotodinamik süreç olarak adlandırılır.

Nasıl uygulanır?

Fotosensitif madde işlem yapılacak bölgeye sprey tarzında sıkılarak uygulanır. Bir saat boyunca beş dakika aralıklarla sıkılır ve bölgede ince bir tabaka olusturulur. Hücrelerin maddeyi emmesi için bir, bir buçuk saat kadar beklenilir. Daha sonra, muamele gören her bir bölge üçer kez uygun dalga boyunda ışığa tabi tutulur.

Kaç kez yapılmalıdır?

İşlemin gerçekleştiği yıl her bölge birer ay arayla üç kez bu işleme tabi tutulur. Üç kez tamamlandıktan sonra  her yıl bir kez tekrar yapmak, çalışılan bölgedeki gençliğin devamını sağlamak için yeterlidir.

Avantajları nelerdir?

Üst cildin gençleşmesinde kullanılan  bir  tedavi yöntemidir. En çok göz etrafı, boyun ve ellerde kullanımı uygundur.Özellikle üst düxzey çift filtre içeren ve cilt suyunu görmeyen IPL sistemleri ile kullanımında  komplikasyona rastlanmamaktadır.

Ne kullanılan  maddenin nede kullanılan lazer dalga boyunun kullanıldığı yere bir zararı yoktur. İşlem acısız ve ağrısızdır. İşlemden hemen sonra yıkanılabilir. Leke, iz ve ödem gibi yan etkiler bulunmamaktadır. Özellikle göz etrafı ince kırışıklıkları giderirken, dolaşımı arttırma ve dokuyu güçlendirme özelliğiyle göz altı torba ve morluklarında azalmayı sağlaması hoşa giden bir yan etki olarak göze çarpmaktadır.

Sakınılması gereken şeyler nelerdir?

Eğer göz etrafına kullanılıyorsa gözlük takarak güneşten korumayı sağlamak gerekmektedir. Solaryum öncesinde ve sonrasında sakıncalıdır. Açık yaralı bir cilde uygulanılamaz.

Neden tercih edelim?​

Yaşlılığın en buyük izi cildimiz üzerinde olmaktadır. Çünkü yaşlılık kurumaktır. Gençleşmeyi arayan bizler alnımızı kırışıklıktan korumak için dinamik kırışıklığı yok ederken, dudakları burun kenarlarını doldururken eğer göz etrafımızdaki el ve boynumuzdaki ince kırışıklık olayına çözüm getiremezsek yaşlılığın izini silemeyiz. Fotodinamik gençleşme özellikle başka lazerlerle girilemeyen göz etrafı bölgesini  hasar vermeden düzeltebilmektedir.